Igen, a technológia és az építési kultúra változásával ezen a területen is hosszú évek óta vannak modern, gyors, gazdaságos megoldások, mellyel a kivitelezők időt, energiát, és nem utolsó sorban pénzt spórolhatnak meg mind maguknak, mind megrendelőiknek.
Mi a DÖRKEN-nél már több, mint 20 éve használjuk anyagainkat ilyen rétegrend alkotóként, de korántsem mindegy, hogy hova-mikor-mit építünk be. Ezt a kérdést szeretném az alábbi írásban kicsit körbejárni, és tisztázni a részleteket.
Kezdjük a minőség kérdésével!
Sajnos a piacon számtalan utángyártott, az esetek zömében fekete színű, „Dörken lemez” névvel illetett termék található. Ezen termékek ugyan általában olcsóbbak, mint az eredeti, DÖRKEN gyárban előállított lemez, de anyaguk legtöbbször túl lágy ahhoz, hogy azon a kivitelezők végigsétáljanak, „urambocsá” vasalást szereljenek rajta, a betonozásról már ne is beszéljünk. Szakadnak, törnek, funkciójukat egy percig sem töltik be. Akik még nem találkoztak dombornyomott lemezeinkkel, bár sok esetben azt hiszik a téves névhasználat miatt, hogy igen, viszont próbáltak beépíteni silány minőségű, koppintást, azt gondolhatják, hogy ez a technológia mégsem hozza a fent ígérteket, így esetenként visszatérnek a klasszikus megoldásokhoz. Remélem ezen írás segít tisztázni a szóban forgó félreértést.
Használj eredetit, és nem fogsz csalódni!
Anyagválasztásnál a következő befolyásoló tényező az, hogy új építésről vagy felújításról beszélünk.
Kezdjük az új építésnél!
Sokan ragaszkodnak a régi technológiákhoz, azaz kb. 5 cm vastagságban soványbetonból készítenek egy olyan felületet, amin az alaplemez vasalását megszerelik. Ezért is hívják szerelő betonnak. Erre aztán elkészül az alaplemez, majd a talajnedvesség elleni szigetelés, majd egy újabb védőbeton vagy hőszigetelés, majd a végső, burkolásra (csarnokok esetében ipari padlózásra) alkalmas felület. Természetesen igény esetén hőszigetelő réteg is beépülhet a fenti rétegrendbe.
Tulajdonképpen az esetek zömében csak egy segéd szerkezetről beszélünk, aminek az épület elkészülte után már nincs további funkciója. Ha így készítjük, akkor valóban nincs.
Abban az esetben viszont, ha követjük az építőanyag gyártók által javasolt, új technológiákat, jelen esetben kihasználjuk a DÖRKEN által gyártott DELTA®-MS dombornyomott lemez egyéb tulajdonságait is, akkor több rétegalkotót tudunk egy lépésben beépíteni.
Miről is van szó ?
A DELTA®-MS, egy 8 mm dombormagasságú, nagy testsűrűségű, speciális polietilénből gyártott lemez, mely kiváló minőségének, stabilitásának köszönhetően lehetővé teszi a fent említett soványbeton, valamint a talajnedvesség elleni vízszigetelés és a szigetelésvédő beton kiváltását is egy lépésben.
Ebben az esetben a lemezt rendszerkiegészítőkkel felületfolytonosítani kell (DELTA®-THAN, DELTA®-BAND RA100), és csatlakoztatni kell a kapcsolódó vízszigetelésekkel. Sávalap esetén a fal alatti vízszigetelő anyaggal (pl. DELTA®-VÍZSZINTES FALSZIGETELÉS), lemezalapnál pedig a külső oldali, függőleges, lábazati szigeteléssel (pl. DELTA®-THENE hidegen öntapadó, bit. szigetelő lemez) Amennyiben áttörés van az anyagon, legyen szó pl. szennyvízcsatornáról stb., akkor ezeket DELTA®-FLEXX BAND FG80/150 nyújtható ragasztószalaggal kell meggallérozni.
Az eredeti, DÖRKEN DELTA®-MS lemez, ebben a rétegrendben az ÉMI által is minősítve van talajnedvesség elleni szigetelésként.
A fenti megoldás elsősorban csarnok épületek kivitelezésénél vált népszerűvé, ahol nagy kiterjedésű, akár több ezer négyzetméteres lemezalap alatt oldja meg a rétegalkotók gyors és egyszerű kialakítását. Gondoljunk csak abba bele, hogy ennél a technológiánál nem szükséges a szerelőbetonhoz betonpumpára, és a beton száradására várni, hanem tekercsből kigurítva, egy nap alatt, az épület alapterületétől függően, akár a teljes felületen tudnak három építési fázist egy lépésben megoldani.
Családi házak esetében is javasolt a használata, így is csökkentve az egyébként sem olcsó építési költségeket.
Mi a helyzet a felújításoknál?
Régi épületek renoválása során rengetegen elkövetik azt a hibát, hogy a régi padlót felszedve úgy építik újra a rétegrendeket, mintha az egy új építésű épület lenne. Szerelőbeton, vízszigetelés, hőszigetelés, estrich, stb. Nem gondolják át, hogy ilyen esetben az újonnan kialakított padozat, épületfizikai ismeretek hiányában, vagy azokkal nem számolva, akár pár hét-hónap alatt is komoly problémákat okozhat. Mire gondolok pontosan?
Ha egy több évtizeddel korábban épült ház falai alatt lévő vízszigetelés már nem, vagy csak korlátozottan elérhető, illetve működőképessége megkérdőjelezhető, akkor a vízszigetelési előírásokat betartva, nem készíthetünk a padozatra olyan rétegrendet, ami neki ütközik a falaknak, és elállja az útját alulról érkező párának. Ebben az esetben ugyanis bekövetkezhet az, hogy a kialakított rétegrend alatt a pára feldúsul, és a kialakuló páranyomás hatására a korábban száraz épületfalakba kapillárisan nedvesség szívódik fel, így okozva komoly fejfájást az ingatlan lakójának.
Ezen probléma megoldására is tökéletes megoldást nyújtanak a DÖRKEN dombornyomott lemezei.
Hogy-hogyan?
Következő cikkünkben erre is fény derül.
Dvorák Andrea
szaktanácsadó
A Dörken termékekről érdeklődjön a STAVMAT építőanyag kereskedésekben!
2024.09.02.
Hírlevél
Kérjük, adja meg e-mail címét, hogy elküldhessük a legfrissebb híreket és akciókat önnek.